Mindig, mindig belefutok abba, hogy azt gondolom egyszerű dolgom lesz, pikk-pakk összerakom amit kitaláltam. Gondolhatom is hiszen az ötlet megvan, ecsetekkel tudok bánni, festékek, lakkok egyéb kellő tücskök-bogarak kiismerve. Aztán persze az elgondolásnak köze nincs a valósághoz.
Na de van egy üvegtálunk ami önmagában nem egy épületes látvány -csicsázzuk ki. Fontos, hogy fonákon dolgozunk, visszafelé, hisz egy használható tárgyat akarunk készíteni. Tehát ebben az esetben az alapozás nem az első hanem a befejező munkafázis.
Íme alany, itt már farral felfelé egy maszkolószalaggal leválasztott csíkkal, mert itt nem lesz minta, árnyalás.
A kiválasztott mintámhoz fehér és countrykék színeket választottam (ehhez a kékhez ha lehetne feleségül mennék 🙂 Fogtam a kis szivacsecsetem és szépen le is mázoltam vele a leválasztott kis részt. Így ni:
Száradás után a tálat megfordítottam és megnéztem, hogy hol is legyen rajta a minta
Tádám ő lesz az. Nagyon kis csini. Minta félre rak még nem kell. Szerettem volna ha kicsit repedezett a felület viszont nem használtam repesztőt se közteset se 2 fázisút se mást, egyszerűen csak vastagon lekentem az egész tálat decoupage ragasztóval, hiszen a rákent festéket az is megrepeszti annyira amennyire nekem kellett. Persze ez nem lesz egyenletes,kiszámíthatatlan repedés lesz.
Ilyen fehéres csíkos kép fogad minket, semmi gond átlátszó lesz. A gyorsabb száradás érdekében bizony neki estem hajszárítóval, semmi baja nem lett tőle. Száradás végeztével végre jöhetett a minta felhelyezése színnel lefelé ugye, mert a tálunk meg van fordítva ezt ne felejtsük el. Ehhez már csak közvetlen a minta helyére kentem ragasztót.
Igen, ez még biza nem szép. Átlátszik a tál, átlátszik a minta…
Szépen megvárjuk a száradást ez idő alatt felkészülünk lélekben, mivel most jön a neheze.
A visszafelé történő munkafolyamatoknak vannak buktatói, ha rontasz nem vagy bizony nehezen lehet javítani és ha lehet is nem olyan lesz, mint az elképzelés. Én kétféle színnel dolgoztam, szivaccsal festettem, így elkerülhető a csíkosság is. Ráadásul szivaccsal szépen lehet árnyalni egyik színből átmenetet képezni a másikba. Nálam ez azt jelentette, hogy a tányér szélén használt countrykékből a szélektől haladva a közepe felé a kéket folyamatosan világosítva eljussak a teljesen fehérig. Már csak azért is, mivel a minta átlátszó, tehát mindenképp kell fölé a fehér amivel visszaadom a színét.
Ez nehéz munka, hiszen ha rontasz az bizony látszani fog, mert amit először kensz az lesz fölül. De lássuk képekben.
A tányér szélén körbevittem a kéket, kívülről befelé haladva addig maszatolva amíg a festék már nem fogott a szivacsomon. Mint látszik nem vakon dolgozom hanem magam felé fordítom a tálat és alulról festem, így egyből látom mi látszik, nem ér meglepetésként az elkészült festés, illetve csak így van lehetőség észrevenni az esetleges hibát.
A 2. képen szépen látszik az átmenet ahogy kékből fehér lesz. Ezt úgy lehet elérni, hogy először fehérbe majd a kékbe mártjuk a szivacsot és szintén kivülről befelé haladva festünk. Így először a kék ,majd a kék fehér keveréke egyre világosodva és végül csak a fehér kerül le a szivacsunkról ahogy fogy a festék róla. Varázslat!!! 🙂
Az árnyalás végeztével a tál alján ez a látvány fogad. Ha nem fordítjuk magunkkal szembe és dolgozunk úgy az alján akkor most ez lenne látható és bizony az alja ami nem is fog látszani lenne a szépen árnyalt. Na ezért nehéz feladat ez.
Ha megszáradt jöhet az “alapozás” 🙂 Adjuk vissza a mintánk színét.
Ez nálam annyit jelentett, hogy szivaccsal fehérre festettem. Majd félretettem, mert meg kellett várni, hogy a felvitt festék megrepedezzen a ragasztótól amit az elején felkentem. Nagy várakozásomban el is mentem dolgozni 🙂
Itt tartunk. Mivel foltos is maradt adtam neki még egy réteg fehéret és hagytam teljesen megszáradni, tovább repedezni.
Ezután elővettem a kékem és lemaszatoltam, így passzol az alja a felső részéhez illetve a repedésekben előtűnik majd ez a szín.
Ilyen kis foltoska 🙂
Persze még nincs kész. Egy lakkréteget szánok még rá, hogy az esetleges sérülésektől védje. De mielőtt lakkoznék teljes mértékig meg kell száradnia. Bár lakk nélkül is teljesen használható, ünnepi asztalra is kiváló egyedi tálunk lett.
Imádom:)
Bízom benne sikerült érthetően leírni az elkészítés mikéntjét. Ha valami nem világos kérdésed hagyd itt lent vagy a facebook-on 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: